Ulaşım Özgürlüğü 0 850 840 88 90 - 5532985555
SEPETİM 0.00 TL
150
Bebek BeslenmesiHamilelik0 - 6 Ay6 - 12 Ay

Bebek Beslenmesi

Bebek Maması Nasıl Hazırlanır


Anne sütü bebek için en temel besin kaynağıdır ancak anne sütünün eksik olduğu durumlarda veya bebeğin ek besin almaya ihtiyaç duyduğu evrede bebek diyetinin besin değeri zengin mamalarla desteklenmesi gerekir. Mamaların yoğunluğunun veya içeriğinin yanlış hazırlanması bebeğin sağlığını bozabilir.

Bu nedenle mama hazırlarken, hazır mamaların üzerinde verilen hazırlama talimatlarının yanı sıra, şu temel kurallara dikkat edin: Önce biberonu en az 10, biberon kapağı ile emzikleri 5 dakika kaynatarak sterilize edin. Mama için kullanacağınız suyu mikroptan arındırmak için mutlaka en az 10 dakika ve kullanmadan az önce kaynatın. 30 cc suya bir ölçek mama katıp karıştırın.

Bebeğe kilo aldırmak için gereğinden fazla mama kullanmayın; bu durum bebekte ateş ve ishale yol açacaktır. Biberonun emziğinin deliğinin bebeğin ağzına uygun olduğundan emin olun. Çapı fazla genişse mama bebeğin boğazına kaçabilir, fazla dar olursa bu kez mamayı emmekte zorlanabilir.

Mamayı günlük olarak hazırlayıp öğünlere bölebilir ve buzdolabında saklayabilirsiniz. Mama yedirirken sorun yaşamamak için şunları dikkate alın: Bebek gelişirken öğün sayısı azalır. Bebekler doğumdan sonra bir haftalık dönemde 6 ile 10, 1 hafta ile 1 aylık arası 6 ile 8, 1-3 aylıkken 5 ile 6, 3-7 aylıkken 4 ile 5, 7-9 aylıkken 3 ile 4, 9 aylık ile bir yaş arası dönemde 3 öğün beslenirler.

Bebeğin bir öğünü yeme süresi yaşına göre 5 ile 30 dakika arasında değişebilir. Mamanın sıcaklığı bebeğin yiyebileceği kadar ılık olmalı. Buzdolabından çıkardıysanız sıcak su dolu kapta bir süre ısıtın, yeni hazırladıysanız ılınması için bir süre bekleyin. Mamanın sıcaklığını elinizin üstüne ufak bir parça dökerek kontrol edin. Bebeği yatık pozisyonda tutmayın, bu akciğerlerine yemek kaçmasına neden olabilir. Bebek mama yerken yarı dik pozisyonda oturmalı, annenin kolundan destek almalı.

Biberonu bebeğin ağzına daima mama gelecek şekilde hafif dik bir açıyla tutun. Biberon memesinin büzüşmesini önlemek için mamayı yedirirken ara ara biberon halkasını gevşetin.

Bebeğin İshal Olması Durumunda;


İSHAL (DİARE)

İshal için tam tanım yapmak zordur. Sulu dışkılama, dışkı miktarında artma ya da dışkılama sıklığında artma ishal olarak kabul edilmektedir. İshalli kişiler günde 250 gramdan fazla dışkılar ve bunun en az yüzde 70′i sıvı haldedir.

Dünya Sağlık Örgütü, bir günde üç defadan fazla sulu dışkılamayı ishal olarak tanımlamaktadır. Anne sütüyle beslenen bebeklerde ise her zamankinden daha sık ve sulu dışkılamayı ishal olarak kabul etmektedirler. İshalde (diare), bağırsağın yüzeyindeki mukoza tabakası hasar görmüştür.

Bu duruma genelde mikroplar ya da bir çok reaksiyonun gerçekleşmesini sağlayan enzimlerin azalması neden olur. Bu enzimin adı laktazdır. Laktaz, sütte de bulunan karbonhidrat yapısındaki laktozu sindirmemizi sağlar. Bu enzim azalırsa, laktoz vücuda geri emilemez ve suyla birleşir. Bu da ishalin artmasına neden olur.

Bu durumda dışkılama normal bir biçimde yapılamaz. Çok ağır ishal vakalarında günde 13-14 litre kadar sıvı kaybedilebilir. Bu miktar, insandaki kan hacmine eşittir. Az miktarda ağrılı ve kanlı ishal, dizanteri olarak bilinir. İshalli hastalıklar beslenmenin bozulmasına ve sıvı kaybına yol açar.

Dünyada 5 yaşından küçük çocuklarda 1 milyara yakın ishal vakası görülmekte ve bu çocuklardan 2.5 milyona yakını ölmektedir. En büyük sebebi ise kaybedilen sıvıdır. Özellikle iki yaşından küçük çocuklarda ölüme yol açar.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Sıvı dışkılama, Acil dışkılama isteği ve büyük abdestini tutamama, Fazla dışkılama, Susuzluk, Bulantı ve kusma, Ateş yükselmesi, Halsizlik, Karın bölgesinde ağrı ve gaz, ishalin genel belirtileridir. Bu belirtileri ishalin şiddetine göre sıralayabiliriz.

Az miktarda sıvı kaybedildiğinde susuzluk ortaya çıkar. Vücut ağırlığının ortalama %4′ü kaybedilmiştir. Orta derecede sıvı kaybedildiğinde ağızda kuruma, idrar miktarında azalma, huzursuz bir ruh hali görülür. Sıvı kaybı, vücut ağırlığının %7-8′i kadardır. Fazla sıvı kaybedildiğinde ise belirtiler şiddetlidir ve vücut ağırlığının %10′u kadar sıvı kaybı vardır.

İSHAL NE GİBİ SORUNLARA YOL AÇAR?

İshalde, bağırsak içinde ilerleyen dışkı, her bölümde kalması gereken süreden daha az kalır. Böylece yeterince sindirim yapılamaz. İnsan bağırsağındaki bakteriler her zaman zararlı değildir. Bazı bakteriler, sindirime yardımcı olur.

Bunlar yararlı bakterilerdir. Fakat mikroplu ishal durumunda, kalın bağırsağa gelen protein yapısındaki maddeler zararlı bakteriler tarafından kullanılır. Bu da zararlı bakterilerin büyüyüp gelişmesine, yararlı bakterilerin görevini yapamayıp, sayısının azalmasına yol açar. Bütün bunlar vücudun sindirim işlevinin bozulmasına neden olur ve hastayı rahatsız eder.

Bu durumun önüne geçmek için, yararlı bakterileri koruyacak prebiyotikler kullanılabilir. Dünyada bir tane prebiyotikli ishal maması vardır. Adı Prebiyotikli Humana HN’ dir.

İSHAL TEDAVİSİ

İshal tedavisi, ishale neden olan faktöre göre değişmektedir. Bakterinin neden olduğu ishal durumunda, hastanede ve doktor tarafından tedavi yapılmalıdır. Bebekler için tehlikeli olabilir. Hemen tedavi edilmesi gerekir.

Bu durumda uygun antibiyotik tedavisi yapılır. Bakterinin yol açtığı ishalde ateş yükselir ve genelde ishal kanlıdır. Prebiyotikli ishal mamasının kullanılması da gereklidir. Mikrobun neden olmadığı ishal genelde hafif seyirlidir.

Ateş yükselmesi ya da dışkıda kan görülmez. Antibiyotik ya da herhangi bir ilaç tedavisine gerek yoktur. Bu ishal, beslenme ya da hava değişiminden dolayı olmuştur. İshal maması, tedavi için yeterlidir. İshalden korunmak için mutlaka yemekten önce ve sonra elleri yıkamak gerekir. Bebeklerin de temizliğine dikkat edilmeli, ayrıca bebeğin altı değiştirildiğinde mutlaka eller sabunla yıkanmalıdır.

İSHALLİ ÇOCUKLAR YA DA BEBEKLER İÇİN NE YAPILABİLİR?

İshalli çocuklarda sıvı kaybını karşılamak için su ve sulu içecekler verilmelidir.

Ayran, çorba, meyve suyu verilebilir. Fakat henüz anne sütünden başka besin kullanmayan bebekler, daha fazla emzirilmelidir. Bebek içebildiği zaman, suyu kaynatıp soğuttuktan sonra bebeğe verebilirsiniz. Bebeğin beslenmesine devam edilmelidir. Anne sütü içen bebekler, daha sık emzirilmeli, anne sütü almayan bebeklerde ise beslenme önceden olduğu gibi devam ettirilmelidir. Ek besin almaya başlamış en az 6 aylık bebeklerde ise yoğurt, püre, et gibi besinler verilebilir.

Meyve suyu içirilebilir. Çocuk mutlaka iyi beslenmelidir. Öğün sayısını arttırılabilir. Ayrıca ishal için bazı risk faktörleri bilinmektedir. Biberonla beslenme ve ilk 6 ay anne sütü dışında besinler alma, ishalli hastalıklara yakalanma ihtimalini arttırır. Bunların yanında hijyene önem verilmelidir. Tuvaletten sonra eller sabunlanmalı ve kirli sular kullanılmamalıdır.

İshal ortaya çıktıktan sonra ise, beslenmesi kesilen bebekler, en az iki kere kusanlar, 6-7 defa sulu dışkılayan bebekler ve 1 yaşından küçükler çok fazla sıvı kaybeder. Bu bebekler daha fazla risk altındadır.

Kusan Bebekler


Kimi zaman çocuklarının kustuğunu görüp önemsemeyen annelerin artık dikkatli olması gerekiyor. Çünkü konunun uzmanlarına göre kusma, çocuklarda hastalık belirtilerinden. Kusan çocukların hemen muayene edilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, bunun ihmale gelmeyeceğini söylüyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Gastroenteroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gönül Dinler, kusmayı karın kaslarının kasılarak mide içeriğinin ağız yoluyla boşaltılması olarak tanımlayarak, genellikle bir hastalığın belirtisi olduğuna işaret etti. Bebeklerde daha sıklıkla görülen kusmanın, hafif bir soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon, boğaz iltihabı, kulak iltihabı, bağırsak enfeksiyonu gibi basit enfeksiyon nedenlerine bağlı olabileceği gibi, böbrek, karaciğere ait enfeksiyonlar, menenjit, mide ülseri ve hatta beyin tümörleri gibi çok daha ağır hastalıklara bağlı olabileceğini söyleyen Dinler, özellikle annelerin dikkatli olmasını tavsiye etti. "Bebek aniden, özellikle fışkırır tarzda kusmaya başlarsa, beraberinde ateş, halsizlik, solunum güçlüğü, ishal ve buna bağlı sıvı kaybı gibi belirtiler varsa ve kusmaya devam ediyorsa mutlaka önemsenmeli ve doktora götürülmelidir." diyen Yard. Doç. Dr. Dinler, şöyle devam etti: "Ancak bazı bebekler emdikten sonra bir miktar kusabilirler.

Aniden başlamayıp, uzun süreli devam eden bu kusmaya gastrosefageal reflü diyoruz. Reflü, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Normalde lokma yutulunca, yemek borusu ile mide arasındaki kapak işlevi gören kas gevşer ve lokma mideye iletilir. Ardından bu kas tekrar kasılarak gıdanın geri kaçmasını önler.

Eğer bu kapak işlevini yapamazsa mide içeriği yemek borusuna geri kaçar, buna reflü denir. Mide asidi ile karışan bu asidik içerik, aside karşı korunmasız olan yemek borusu yüzeyine zarar verir veya daha yukarı çıkarak soluk borusuna ulaşır ve solunum sistemi ile ilgili şikayetlere neden olabilir." Bebeklerde en sık görülen belirtinin kusma olduğunu hatırlatan Gönül Dinler, şunları söyledi: "Kilo alım azlığı, huzursuzluk, gece ağlamaları, uyku bozuklukları, hırıltılı solunum, düzelmeyen öksürük, solunum tutması ve buna bağlı 'öleyazma' bebeklerde sık görülen belirtilerdir.

Çocuklarda ise göğüs kemiği arkasında yanma, ağrı, ağza acı-ekşi su gelmesi, yutma güçlüğü, uzun süreli öksürük, astım benzeri tablo, tekrarlayan sinüzit, ses kısıklığı, ağız kokusu gibi belirtiler daha sık görülür. Eğer bebek sağlıklı ve huzurlu görünüyor ve kilo alımı yeterli ise bir yaşına kadar tedaviye gerek olmadan izlenebilir.

Ancak bir yaşından sonra hala devam ediyorsa, kusmanın yanı sıra yukarıda sayılan belirtiler varsa ya da ek olarak ateş, genel durumunda değişiklik varsa mutlaka araştırılmalıdır. Özellikle çocukluk yaş grubunda kusmaya neden olabilen diğer hastalıklardan ayrılması ve reflü saptanırsa da erken tedavi başlanarak oluşabilecek zararlı etkilerin önlenmesi önem taşımaktadır. Reflü saptanan bebek anne sütü ile besleniyorsa, buna devam edilir.

Anne sütü almayan bebeklerde mamanın kıvamının koyulaştırılması, az ve sık aralıklarla beslemek yeterli olur. Bu amaçla hazırlanmış formüle mamalar (anti-reflü mamalar) kullanılabilir." Bu tür çocukların çikolata, kafeinli gıdalar, gazlı içecekler, aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durması gerektiğinin altını çizen Dinler, "Adölesan dönemde alkol ve sigara kullanımına dikkat edilmelidir. Ayrıca şişmanlık ve sıkı giyecekler reflüyü artırdığından varsa fazla kilolardan kurtulmak ve sıkı giyeceklerden kaçınmak faydalı olur. Bebeklerde en iyi yatış pozisyonu yastık kullanmadan, yatağın altından destekleyerek yatak başının 30 derece kadar yukarı kaldırılması ve bebeğin sırtüstü yatırılmasıdır.

Daha büyük çocuklarda sol yan pozisyonunda yatmak rahatlatıcı olabilir. Eğer reflü hastalığı gelişmişse ilaç tedavisi de başlanır. Bu amaçla asit baskılayıcı, mukoza koruyucu ya da mide barsak hareketlerini düzenleyici ilaçlar kullanılabilir.

Ancak beslenme ve pozisyon önerileri ile birlikte kullanılmalıdır, aksi halde yararları kısıtlı olur. Reflü tedavi edilmezse, kilo alım azlığına bağlı büyüme geriliği, sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları, otit veya astım, zatürre atakları, apneye bağlı ani bebek ölümleri, yemek borusundaki hasara bağlı darlıklar, yine bu bölgeden ileri yaşlarda gelişebilecek kanserler en belli başlı komplikasyonlardır." şeklinde konuştu.

 

Başa Dön...
 • Mama Nasıl Hazırlanır

  Bebek Maması Nasıl HazırlanırAnne sütü bebek için en temel besin kaynağıdır ancak anne sütünün eksik olduğu durumlarda veya bebeğin ek besin almaya ihtiyaç duyduğu evrede bebek diyetinin besin değeri zengin bebek mamalarıyla desteklenmesi gerekir. Mamaların yoğunluğunun veya içeriğinin ya...
  devam
 • Bebeğin İshal Durumunda

  Bebeğin İshal Olması Durumunda;İSHAL (DİARE)İshal için tam tanım yapmak zordur. Sulu dışkılama, dışkı miktarında artma ya da dışkılama sıklığında artma ishal olarak kabul edilmektedir. İshalli kişiler günde 250 gramdan fazla dışkılar ve bunun en az yüzde 70′i sıvı haldedir....
  devam
 • Kusan Bebekler

  Kimi zaman çocuklarının kustuğunu görüp önemsemeyen annelerin artık dikkatli olması gerekiyor. Çünkü konunun uzmanlarına göre kusma, çocuklarda hastalık belirtilerinden. Kusan çocukların hemen muayene edilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, bunun ihmale gelmeyeceğini söylüyor.Ondokuz Mayıs...
  devam
 • Bebeklerin Ağzında Kırmızı Beyaz Kabarcıklar

  Bazı bebeklerde ağız içerisinde (dil üzeri, yanakların iç kısmı diş etleri ) kirli beyaz kabarcıklar oluşur. Bu oluşuma aft denilen mantar sebeb olur.AFT ‘nin zararları nelerdir ;Aft bebeğin ağzında ve boğazında ağrı yapar ve anneyi emmesine neden olur, besin ihtiyaçlarını iyi şek...
  devam
 • Çocuklarda Genizde Et Büyümesi

  Geniz uzun süre nezle sonucu oluşan et parçasıdır. Çocuklarda yüz şeklinin bozulmasına, zeka derecesinde değişikliğe, zor nefes almaya neden olur.Belirtileri nelerdir ;Çocuk uyurken horlar.Ağzı açık uyur ve ağzından nefes alır.Burnundan konuşur....
  devam
 • Bebeklerin Uyuması

  Bebekler karınları doyurulup, altları temizledikten ve midelerindeki gaz çıkarıldıktan sonra bol bol uyumak ister. Bu husus dönem dönem farklılık göstermektedir.Örnek vermek gerekirse ortalama doğumdan sonra ilk üç ay kadar 21 saat, üç – altı ay arası 18 saat, altı – on iki ay ar...
  devam
 • En Değerli Besin Anne Sütü

  Bebek her ay vücut ağırlığını istenilen düzeyde artırabiliyorsa su dahi verilmeksizin, sadece anne sütüyle beslenmelidir. Bebeğiniz doğunca hemen emzirmeye başlayınız ( ilk 30-60 dakika içinde ). Sezeryandan sonra anne tam uyanmasa bile bir başkasının yardımı ile besleyin. Ne kadar emzi...
  devam
 • Hasta Çocuğun Beslenmesi

  Sıvı yiyeceklere ağırlık verin.yiyecekleri ve içecekleri artırın.Kaliteli besleyin;süt,yumurta,et,tavuk gibi.Vitamin veriyorsanız hasta olduğu dönemde kesin,antibiyotiklerin emilimini azaltır.Hasta çocuğun yetişkinler gibi iştahı azalır,yemezs...
  devam
 • Emzirirken Nelere Dikkat Edilmeli

  Emzirme öncesinde eller iki dakika süre ile sabun ve suyla iyice yıkayın;temiz havlu ile kurulayın.Emzirme öncesi ve sonrasında memelerin temizlenmesine ve yıkanmasına ihtiyaç yokturGerekmedikçe emzirme sırasında anne ve bebeğe dokunmayın.Bebe...
  devam
 • İkiz Bebeklerin Beslenmesi

  İkizler aynı anda beslenir.İstedikleri zaman ayrı ayrı beslenirler.Bir bebek istediği zaman beslendikten sonra diğeri beslenir.Bebeklerin eş zamanlı beslenmeleri zaman kazandırır,ayrıca ikizlerden daha iyi ve kuvvetli emeni diğeri için göğsü y...
  devam
 • Bebek Çorbası Tarifi

  Malzemeler ;1 çay bardağı kadar süt(100 cc) ve1yemekkaşığı kadar da silmepirinç, daha sonraDomates suyu (50 cc) ve1tatlıkaşığı kadar zeytinyağı tedariği yaptıktan sonra aşağıdaki gibi işlemleri uygulayınız....
  devam
 • Aptamil 1 ve Bebelac 1 Başlangıç Sütü

  Bebekler doğumdan ergenlik dönemine geçişte anneye ihtiyaç duyarlar. Bunun için her zaman anneden yardım beklerler. O olmadan bir şey yapamazlar, onun verdiği yiyeceklerden beslenirler. Kısacası hepimiz belli bir yaşa kadar annemize muhtacız.Bu en çokta bebeklik döneminde gerçekleşmekte...
  devam
 • Vitaminler ve Minarellerin Görevleri

  Vitaminler ve MinarellerDemirAkciğerlerden dokulara oksijen, dokulardan akciğerlere karbondioksit taşır.Oksidatif metabolizma için gerekli proteinlerin bileşiminde bulunur.Enerji metabolizmasında görevli enzimlerin bileşiminde bulunur....
  devam
 • Öğünlerini Kabusa Çevirmeyin

  Ne yerse kardır diye düşünüp , her fırsatta çocuğunuzun ağzına zorla yiyecek tıkıştırıyorsanız , yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz .Elinde tabakla , oyun oynayan çoçuğunun ağzına çaktırmadan bir şeyler tıkıştırmaya çalışan bir anne ve annesini oyalamaktan keyif alırcasına koşuştura...
  devam
 • Beslenmeyi Etkileyen Durumlar

  – DİŞ ÇIKARMADişlerin basın yapmaya başladığı sürelerde veya dişçıkarma sırasında , bebeklerde görülen değişiklikler, daima doktorlar ve anne baba arasında tartışma konusu olmuştur .Diş basıncı ve diş çıkarmanın bebeklerde çeşitli değişikliklere sebep olabileceği kesindir .Ağ...
  devam
 • Beslenmeyi Etkileyen Durumlar 2

  2 – ANNELERİN DAVRANIŞLARIGenellikle anneler, bebeklerinin verilen bütün mamayı her zaman , her şart altında eksiksiz yemelerini isterler. Hatta bebek ateşli hasta iken bile, hiç yemek yemiyor diye doktora yakınırlar .Annelerin bu üzüntülü ve sinirli halleri daima çocuklarına yans...
  devam
10 10 195
SADECEWEB