Ulaşım Özgürlüğü 0 850 840 88 90 - 5532985555
SEPETİM 6.96 TL
150
Bebek BeslenmesiHamilelik0 - 6 Ay6 - 12 Ay

Öğünlerini Kabusa Çevirmeyin

Ne yerse kardır diye düşünüp , her fırsatta çocuğunuzun ağzına zorla yiyecek tıkıştırıyorsanız , yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz .

Elinde tabakla , oyun oynayan çoçuğunun ağzına çaktırmadan bir şeyler tıkıştırmaya çalışan bir anne ve annesini oyalamaktan keyif alırcasına koşuşturan bir çoçuk .. Buna benzer bir sahneyi hepimiz mutlaka bir yerlerde görmüşüzdür . Bir çok anne babanın en büyük kaygılarından biri de çocuğunun yeterli beslenip beslenmediğidir . Acaba çoçuğum gelişimi için gerekli besinleri tam olarak alabiliyor mu diye hep şüpheye düşerler . Hatta yaşına göre kilosu normalse bile , aynı yaşta daha kilolu bir çocuk gördüklerinde kendi kendilerine , e tabi benimki yemiyor diye söylenirler .

Bu aslında çocuğun az yediği ve yeme konusunda bir problemi olduğunu göstermez . Bu durum annenin yeme konusunda çoçuğun üstüne daha fazla düştüğünün bir göstergesi . Size hak veriyoruz ama miniğinizin öğününü koca bir kabusa dönüştürmekten vazgeçmelisiniz artık . Beslenme ve diyet uzmanımız çocukların nasıl beslenmesi gerektiğini anlattı ve öneriler verdi .

 

Birçok çoçuğun yeme sorunu yok ! 

İştah, yiyeceklere karşı duyulan bilinçli istektir. İştahsız çocuksa , yeterli beslenemediği için büyümeyi sağlayamayan çocuktur . 

Aslında pek çok çocuğun yeme sorunu yoktur . Genelde anneler çocuklarından bekledikleri yeme davranışını gösteremedikleri zaman yeterli yemiyor olarak nitelendirebilirler . Her yeni besine başlama süreci çocuklarda ve ailelerde eziyet halini alabilir . Çocuklar yeni besinlere alışma süreçlerine birtakım güçlükler çekebilirler . Yeni tat , yeni bir durum nasıl yetişkinlerde sorun çıkarıyorsa , çocuklarda da bu tür yaklaşımların sorun çıkarması olağandır . 

Bu nedenle başlanacak besinlerin bebeğin gelişimine uygun olması en temel kuraldır . Aylara göre bebeklerin fiziksel gelişimi değişir . Bu yüzden başlanacak besinin aylara uygun olması çok önemlidir . 

 

Ay ay ağız ve yeme gelişimi ;

0-6 ay : Dili uzatma ve çekme haraketleri olduğu için yalnızca anne sütüyle beslenmelidir . Anne sütü yetersizse mamaları emme yoluyla alabilir.

6- 7 ay : Kaşıkla besini alabilir, besini diliyle itebilir, bu yüzden yumuşak ezilmiş besinlerle ve sıvıyla beslenebilir.

7-8 ay : Çiğneme hareketini yapabilir, bardaktan sıvı içmeyi öğrenir . Püre kıvamına getirilmiş besinleri tüketebilir .

8-12 ay : Dilini her iki yana doğru haraket ettirebilir, lokmayı ağzında döndürebilir. Bu ayda çatalla ezilmiş daha büyük taneli besinleri alabilir.

12-18 ay : Çiğneme ve dil haraketleri tamamlanmıştır.Kolay çiğnenen her türlü besini yiyebilir.

18 ay-3 yaş : Yutma, döndürme, çiğneme fonksiyonlarını rahatlıkla yerine getirebilir. 

10 10 196
SADECEWEB