Ulaşım Özgürlüğü 0 850 840 88 90 - 5532985555
SEPETİM 6.96 TL
150
Bebek BeslenmesiHamilelik0 - 6 Ay6 - 12 Ay

Mama Nasıl Hazırlanır

Bebek Maması Nasıl Hazırlanır


Anne sütü bebek için en temel besin kaynağıdır ancak anne sütünün eksik olduğu durumlarda veya bebeğin ek besin almaya ihtiyaç duyduğu evrede bebek diyetinin besin değeri zengin bebek mamalarıyla desteklenmesi gerekir. Mamaların yoğunluğunun veya içeriğinin yanlış hazırlanması bebeğin sağlığını bozabilir.

Bu nedenle bebek maması hazırlarken, hazır mamaların üzerinde verilen hazırlama talimatlarının yanı sıra, şu temel kurallara dikkat edin: Önce biberonu en az 10, biberon kapağı ile emzikleri 5 dakika kaynatarak sterilize edin. Mama için kullanacağınız suyu mikroptan arındırmak için mutlaka en az 10 dakika ve kullanmadan az önce kaynatın. 30 cc suya bir ölçek bebek maması katıp karıştırın.

Bebeğe kilo aldırmak için gereğinden fazla mama kullanmayın; bu durum bebekte ateş ve ishale yol açacaktır. Biberonun emziğinin deliğinin bebeğin ağzına uygun olduğundan emin olun. Çapı fazla genişse mama bebeğin boğazına kaçabilir, fazla dar olursa bu kez mamayı emmekte zorlanabilir.

Bebek mamasını günlük olarak hazırlayıp öğünlere bölebilir ve buzdolabında saklayabilirsiniz. Mama yedirirken sorun yaşamamak için şunları dikkate alın: Bebek gelişirken öğün sayısı azalır. Bebekler doğumdan sonra bir haftalık dönemde 6 ile 10, 1 hafta ile 1 aylık arası 6 ile 8, 1-3 aylıkken 5 ile 6, 3-7 aylıkken 4 ile 5, 7-9 aylıkken 3 ile 4, 9 aylık ile bir yaş arası dönemde 3 öğün beslenirler.

Bebeğin bir öğünü yeme süresi yaşına göre 5 ile 30 dakika arasında değişebilir. Bebek mamasının sıcaklığı bebeğin yiyebileceği kadar ılık olmalı. Buzdolabından çıkardıysanız sıcak su dolu kapta bir süre ısıtın, yeni hazırladıysanız ılınması için bir süre bekleyin. Mamanın sıcaklığını elinizin üstüne ufak bir parça dökerek kontrol edin. Bebeği yatık pozisyonda tutmayın, bu akciğerlerine yemek kaçmasına neden olabilir. Bebek mama yerken yarı dik pozisyonda oturmalı, annenin kolundan destek almalı.

Biberonu bebeğin ağzına daima mama gelecek şekilde hafif dik bir açıyla tutun. Biberon memesinin büzüşmesini önlemek için bebeğe mamayı yedirirken ara ara biberon halkasını gevşetin.

10 10 235
SADECEWEB