Ulaşım Özgürlüğü 0 850 840 88 90 - 5532985555
SEPETİM 6.96 TL
150
Bebek BeslenmesiHamilelik0 - 6 Ay6 - 12 Ay

Kusan Bebekler

Kimi zaman çocuklarının kustuğunu görüp önemsemeyen annelerin artık dikkatli olması gerekiyor. Çünkü konunun uzmanlarına göre kusma, çocuklarda hastalık belirtilerinden. Kusan çocukların hemen muayene edilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, bunun ihmale gelmeyeceğini söylüyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Gastroenteroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gönül Dinler, kusmayı karın kaslarının kasılarak mide içeriğinin ağız yoluyla boşaltılması olarak tanımlayarak, genellikle bir hastalığın belirtisi olduğuna işaret etti. Bebeklerde daha sıklıkla görülen kusmanın, hafif bir soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon, boğaz iltihabı, kulak iltihabı, bağırsak enfeksiyonu gibi basit enfeksiyon nedenlerine bağlı olabileceği gibi, böbrek, karaciğere ait enfeksiyonlar, menenjit, mide ülseri ve hatta beyin tümörleri gibi çok daha ağır hastalıklara bağlı olabileceğini söyleyen Dinler, özellikle annelerin dikkatli olmasını tavsiye etti. "Bebek aniden, özellikle fışkırır tarzda kusmaya başlarsa, beraberinde ateş, halsizlik, solunum güçlüğü, ishal ve buna bağlı sıvı kaybı gibi belirtiler varsa ve kusmaya devam ediyorsa mutlaka önemsenmeli ve doktora götürülmelidir." diyen Yard. Doç. Dr. Dinler, şöyle devam etti: "Ancak bazı bebekler emdikten sonra bir miktar kusabilirler.

Aniden başlamayıp, uzun süreli devam eden bu kusmaya gastrosefageal reflü diyoruz. Reflü, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Normalde lokma yutulunca, yemek borusu ile mide arasındaki kapak işlevi gören kas gevşer ve lokma mideye iletilir. Ardından bu kas tekrar kasılarak gıdanın geri kaçmasını önler.

Eğer bu kapak işlevini yapamazsa mide içeriği yemek borusuna geri kaçar, buna reflü denir. Mide asidi ile karışan bu asidik içerik, aside karşı korunmasız olan yemek borusu yüzeyine zarar verir veya daha yukarı çıkarak soluk borusuna ulaşır ve solunum sistemi ile ilgili şikayetlere neden olabilir." Bebeklerde en sık görülen belirtinin kusma olduğunu hatırlatan Gönül Dinler, şunları söyledi: "Kilo alım azlığı, huzursuzluk, gece ağlamaları, uyku bozuklukları, hırıltılı solunum, düzelmeyen öksürük, solunum tutması ve buna bağlı 'öleyazma' bebeklerde sık görülen belirtilerdir.

Çocuklarda ise göğüs kemiği arkasında yanma, ağrı, ağza acı-ekşi su gelmesi, yutma güçlüğü, uzun süreli öksürük, astım benzeri tablo, tekrarlayan sinüzit, ses kısıklığı, ağız kokusu gibi belirtiler daha sık görülür. Eğer bebek sağlıklı ve huzurlu görünüyor ve kilo alımı yeterli ise bir yaşına kadar tedaviye gerek olmadan izlenebilir.

Ancak bir yaşından sonra hala devam ediyorsa, kusmanın yanı sıra yukarıda sayılan belirtiler varsa ya da ek olarak ateş, genel durumunda değişiklik varsa mutlaka araştırılmalıdır. Özellikle çocukluk yaş grubunda kusmaya neden olabilen diğer hastalıklardan ayrılması ve reflü saptanırsa da erken tedavi başlanarak oluşabilecek zararlı etkilerin önlenmesi önem taşımaktadır. Reflü saptanan bebek anne sütü ile besleniyorsa, buna devam edilir.

Anne sütü almayan bebeklerde mamanın kıvamının koyulaştırılması, az ve sık aralıklarla beslemek yeterli olur. Bu amaçla hazırlanmış formüle mamalar (anti-reflü mamalar) kullanılabilir." Bu tür çocukların çikolata, kafeinli gıdalar, gazlı içecekler, aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durması gerektiğinin altını çizen Dinler, "Adölesan dönemde alkol ve sigara kullanımına dikkat edilmelidir. Ayrıca şişmanlık ve sıkı giyecekler reflüyü artırdığından varsa fazla kilolardan kurtulmak ve sıkı giyeceklerden kaçınmak faydalı olur. Bebeklerde en iyi yatış pozisyonu yastık kullanmadan, yatağın altından destekleyerek yatak başının 30 derece kadar yukarı kaldırılması ve bebeğin sırtüstü yatırılmasıdır.

Daha büyük çocuklarda sol yan pozisyonunda yatmak rahatlatıcı olabilir. Eğer reflü hastalığı gelişmişse ilaç tedavisi de başlanır. Bu amaçla asit baskılayıcı, mukoza koruyucu ya da mide barsak hareketlerini düzenleyici ilaçlar kullanılabilir.

Ancak beslenme ve pozisyon önerileri ile birlikte kullanılmalıdır, aksi halde yararları kısıtlı olur. Reflü tedavi edilmezse, kilo alım azlığına bağlı büyüme geriliği, sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları, otit veya astım, zatürre atakları, apneye bağlı ani bebek ölümleri, yemek borusundaki hasara bağlı darlıklar, yine bu bölgeden ileri yaşlarda gelişebilecek kanserler en belli başlı komplikasyonlardır." şeklinde ...

10 10 249
SADECEWEB